Edit Content

DERİ HASTALIKLARI
Akne Sivilce
Alerjik Deri Hastalıkları
Alopsi Areata(Saç Kıran)
Hiperhidroz
Atopik Dermatit
Behçet Hastalığı
Cilt Lekeleri
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
Deri Enfeksiyonları
Derinin Mantar Hastalıkları
Deri Tümörleri
Egzema
İlaç Döküntüleri
Gül Hastalığı
Kurdeşen(Ürtiker)
Nasır
Pediatrik Dermotoloji
Saç Dökülmesi
Seboreik Dermatit
Sedef Hastalığı
Siğil
Tırnak Batması
Tırnak İltihabı
Uçuk
Uyuz

CERRAHİ
Biyopsi
Ben Alınması
Deri Tümörleri
Elektrokoter
Kriyoterapi

KOZMETİK
Ameliyatsız Yüz Gençleştirme
Scarlet / Altın İğne Tedv.
Botoks Uygulamaları
Kırışıklık Botoksu
Terleme Botoksu
Masseter/Diş SIkma Botoksu
Dolgu Uygulamaları
Kök Hücre Tedavisi

MEDİKAL ESTETİK
Ameliyatsız Yüz Gençleştirme
Scarlet / Altın İğne Tedavisi
Kırışıklık Botoksu
Terleme Botoksu
Masseter Diş Sıkma Botoksu
Dolgu Uygulamaları
Gençlik Aşısı
Kolajen Aşısı
Mezolifting - Yüz Mezoterapisi
Somon DNA Tedavisi
PRP Tedavisi
Kök Hücre Tedavisi
Kimyasal Peeling
Demapen

Sıkça Sorulan Sorular | Merak Edilenler

Uzm. Dr. Mehmet ŞİMŞEK

Hastalar tarafından sıkça sorulan sorular genellikle aşağıdaki şekildedir. Uzmanlarımız tarafından sorulara kısa kısa yanıtlar verilmiştir. Detaylı bilgi doktor muayenesi sonrasında alınabilir.

Saç ekimi son yıllarda oldukça talep gören bu nedenle de oldukça popüler ve gündemde olan operasyonlar arasında yer alıyor. Gerek ülkemizde gerek global çapta her yıl binlerce insan saç ekimi için çeşitli uzmanlara başvuruyor. Danışanlar tarafından saç ekimi hakkında sıkça sorulan sorular ise genellikle benzerlik gösteriyor.

Yıl içinde saç ekimi için kliniğimize başvuran danışanlarımızın saç ekimi hakkında en sık sorduğu soruları sizler için derledik. Saç ekimi hakkında sıkça sorulan sorular dışında merak ettiğiniz diğer detaylar için kliniğimize ulaşabilir, danışmanlarımızdan detaylı bilgi alarak merak ettiğiniz sorulara cevap bulabilirsiniz.

Birkaç gün içinde yürüyüşe başlanabilir. 10. günden sonra genel olarak birçok spor faaliyeti yapılabilir. Ancak 1-1,5 ay boyunca saçlı deriye zarar verebilecek ( futbol,yüzme gibi ) sporlardan uzak durulmalıdır.

Ofis ortamında çalışan danışanlarımız 4. günden itibaren işe gidebilirler. Ancak genel önerimiz özellikle 10 gün istirahat edilmesidir. Bu nedenle 10. günden sonra işe dönülmesi uygun olacaktır.

1.5 ay süreyle denize, havuza, hamama ve saunaya girilmesi önerilmez.4-5 ay süreyle saç boyası kullanılmamalıdır.

Hayır. Genel anestezi saç ekiminde tercih edilmez. Pek çok kişinin daha önce en az bir kez karşılaştığı ( genellikle diş operasyonları esnasında ) lokal anestetik ilaçlarla saçlı deride operasyon yapılacak bölgeler bir süre için uyuşturulur.

Lokal anestezi yapılırken hafifi bir yanma hissedilir. Daha sonra operasyon süresince hasta hiçbir acı veya ağrı hissetmez.

Deneyimli bir ekip tarafından yapılan başarılı bir operasyondan sonra , ekilen saçların tamamı büyümeye başlar. Ekilen saçların firesiz büyümesi , deneyimli saç ekimi ekipleri için çoktan sorun olmaktan çıkmıştır .

"Yoğunluk" birim alandaki saç adedidir; örn. 30-50 yaşları arasındaki bir erkeğin saç yoğunluğu ortalama santimetre karede 250-300'dür. "Dolgunluk" ise, saç yoğunluğundan bağımsız olarak, kişinin saçlarının "görünümünü tasvir etmekte kullanılan nesnel bir ölçüttür. Öyle ki, saç yoğunluğu az olan birinin saçları, daha yoğun saçlara sahip birinden daha dolgun görünebilir. Saç yoğunluğu, dolgunluğu belirleyen en önemli faktör olsa da, saç rengi, saç telinin yapısı ve kalınlığı gibi başka faktörler de çok önemlidir.

"Ne Kadar Saç?" bölümümüzdeki tablo yardımıyla kafa derinize ekilmesi gereken foliküler ünite sayısı hakkında yaklaşık bir fikir edinebilirsiniz. Yine de sizin için uygun olan sayının doktorlarımızla yapacağınız bire bir görüşme sonrasında belirleneceğini unutmamalısınız.

Saç dökülmesi hem erkeklerde, hem de kadınlarda görülebilir bir sorundur; fakat erkeklerdeki daha fazla göze çarpar. 25 yaşındaki erkeklerin %25'inin saçı biraz da olsa dökülmeye başlamıştır. Bu oran 50 yaşındaki erkekler arasında %50'ye çıkar.

Stres bazı durumlarda yaygın saç dökülmesine neden olabilir. Telojen effluvium olarak da adlandırılan bu tür saç dökülmesi androgenetik alopesiden farklıdır. Stres sebebi ortadan kaldırılırsa, bu nedenle dökülen saçlar yaklaşık bir yıl içinde yeniden çıkar.

Evet. İşlem sırasında yapılan sedasyon sayesinde lokal anestezi için yapılan iğnelerin acısı hissedilmez. Zaten sonrasında bölgesel uyuşma olduğu için hasta herhangi bir acı ya da ağrı hissetmemektedir.

Asla saçlar dökülmeden önceki sıklıkta olmazlar. Çünkü saç ekimi yöntemleriyle alınan saçların hepsi çok daha büyük bir boşluğu örtmek için kullanılmaktadır. Alan büyüdükçe saçın cm2'deki sıklığı azalmaktadır. Açık alan küçük olunca daha sık, geniş olunca daha seyrek olarak görüntü vermektedir.

Ekim yapıldıktan 3 ay sonra sakal görünümünde çıkmaya başlar, karakter kazanarak diğer saçlarınızın görüntüsüne kavuşur.

Saç ekiminin ilerde kişiye sıkıntı yaratacak hiçbir yan tesiri veya komplikasyonu yoktur.

Ekilen saçlar iki kulak arasındaki dökülmeyen saç genetiğine sahip saçlardan alındığı için, yeni yerlerinde de aynı şekilde yani ÖMÜR BOYU kalacaktır.

Hayır. Ekilmiş saç da kendi saçınız olduğu için, HİÇBİR ÖZEL BAKIM GEREKTİRMEZ. Bu güne kadar saçlarınızın kesme, şekil verme, boyama, perma ve temizlik işlerini nasıl yapıyorsanız aynı şekilde devam edebilirsiniz.

Bir kozmetik ürününden beklenecek en iyi şey saçlarınızın sağlığını bozmamasıdır.  Bazı ürünler saç dökülmesini yavaşlatır gibi görünse de bu geçicidir.

Evet, yüzde 10 15 oranında şişme gözükmektedir ancak bizim hekim serilerimizde işlem sırasında ve  sonrasında uyguladığımız tedavilerden dolayı henüz böyle bir komplikasyon görmedik.

Ekim tekniklerinin gelişmesiyle artık ekilen saçlar çok doğal görünmektedir. Foliküler ünite transplantasyonu ile ekilen saçların yeterince doğal görünmediği saç ekiminin karanlık yılları artık geride kalmıştır.

Ekimi takiben 2. gün yıkama başlar. 15 gün süreyle özel bir yıkama yapılır. Daha sonra kişi istediği yıkama şekline geçer. Saç ekimi sonrasında sürekli bakım gerekmez.

1