Edit Content

DERİ HASTALIKLARI
Akne Sivilce
Alerjik Deri Hastalıkları
Alopsi Areata(Saç Kıran)
Hiperhidroz
Atopik Dermatit
Behçet Hastalığı
Cilt Lekeleri
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
Deri Enfeksiyonları
Derinin Mantar Hastalıkları
Deri Tümörleri
Egzema
İlaç Döküntüleri
Gül Hastalığı
Kurdeşen(Ürtiker)
Nasır
Pediatrik Dermotoloji
Saç Dökülmesi
Seboreik Dermatit
Sedef Hastalığı
Siğil
Tırnak Batması
Tırnak İltihabı
Uçuk
Uyuz

CERRAHİ
Biyopsi
Ben Alınması
Deri Tümörleri
Elektrokoter
Kriyoterapi

KOZMETİK
Ameliyatsız Yüz Gençleştirme
Scarlet / Altın İğne Tedv.
Botoks Uygulamaları
Kırışıklık Botoksu
Terleme Botoksu
Masseter/Diş SIkma Botoksu
Dolgu Uygulamaları
Kök Hücre Tedavisi

MEDİKAL ESTETİK
Ameliyatsız Yüz Gençleştirme
Scarlet / Altın İğne Tedavisi
Kırışıklık Botoksu
Terleme Botoksu
Masseter Diş Sıkma Botoksu
Dolgu Uygulamaları
Gençlik Aşısı
Kolajen Aşısı
Mezolifting - Yüz Mezoterapisi
Somon DNA Tedavisi
PRP Tedavisi
Kök Hücre Tedavisi
Kimyasal Peeling
Demapen

Saç Ekimi Hizmeti

Uzm. Dr. Mehmet ŞİMŞEK

Ağrısız ve Acısız Saç Ekimi Mümkün mü? Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekimi yaptırmak isteyen birçok kişinin merak ettiği konulardan birisi ‘saç ekimi yapılırken ağrı veya acı hissedilip hissedilmeyeceğidir. Saç ekimi işlemlerini dileyen danışanlarımız için sedasyon yönetimi ile hiçbir şekilde ağrı veya acı hissi duymaksızın gerçekleştirebiliyoruz. Detaylı bilgi için makalemizi okuyabilir ve saç ekimi fiyat bilgisi için whatsup hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.
Sedasyon, damar yoluyla uygulanan ilaç sayesinde meydana getirilen yüzeysel bir uyku halidir. İlaç damar yolundan verildiği için etkisi hemen ortaya çıkar. Damar yolunun açılıp ilacın verilmeye başlanması 1-2 dakika kadar kısa sürede tamamlanır. 10-15 dakika kadar sürecek şekilde yapılır. Bilinciniz kapanmaz. Sedasyon ile lokal anestezi için yapılan iğneleri hissetmezsiniz ve daha sonra hatırlamazsınız.   Sürecin geri kalanında da uyku ve yarı uyku halinde bulunursunuz. Böylece operasyonu endişesiz, acısız ve konforlu bir şekilde geçirirsiniz. Saç ekimi sırasında hangi anestezinin yapılacağına doktorunuz sizinle birlikte karar verecektir. Sedasyon anestezisinden 6-8 saat önce yeme ve içmeyi kesmek gerekir.

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, saçlarını çeşitli nedenler (genetik, hormonal, hastalık, yanık, stres vs) ile kaybetmiş kişilerin bu kaybını gidermek  için özellikle ense kısmından  özel cihaz ve aletler ile yeterli sayıda saç kökünün alınarak boş alanlara transfer edilmesi işlemidir

Saç Ekimini Kimler Yaptırabilir?

Saç ekimi operasyonunun 18-60 yaş arasındaki herkes yaptırabilir.

Saç Ekimini Kimler Yaptıramaz?

  • Bulaşıcı hastalığı olanlar (Hepatit C – HIV),
  • Kronik böbrek yetmezliği olanlar,
  • Saçlı derisinde enfeksiyon olanlar,
  • Kanser hastaları,
  • Karaciğer yetmezliği olanlar,
  • Kalp yetmezliği olanlar,
  • Hipertansiyon hastaları.

Kronik hastalığı olan kişiler, hastalıklarını takip eden doktorlarının onay vermesi halinde saç ekimi operasyonlarını gerçekleştirebilmektedir.

Saç Ekimi Nerede Yapılır?

Sağlık Bakanlığı’nın açıklamış olduğu kanunlarda saç ekimi tam teşekküllü hastaneler ve cerrahi tıp merkezlerinde yapılabilir.

Saç Ekimini Kimler Yapabilir? Saç Ekimi Ekibi Kimlerden Oluşur?

Ülkemizde saç ekimi, dermatolog ve plastik cerrah kontrolünde saç ekimi uzmanları (sertifikalı anestezi teknisyenleri) ve yardımcı sağlık personelinden oluşan ekipler tarafından yapılabilmektedir.

FUE Tekniği Nedir?

FUE tekniği bütün saç ekim operasyonlarında doku alımı için kullanılan tek yöntemdir. Bu yöntemde doku, punch dediğimiz hastanın saç tipine ve kalınlığına göre uygun olan 0.6-0.9 mm. çapında değişen aletler ile alınır. Hastanın açıklık alanının büyüklüğüne ve doku alanının elverişliliğine göre alınacak doku sayısı 6000 greft ve üzerine çıkabilmektedir. 1 greft 2.5 saç kökü (tel) olarak kabul edilir. Bu sayı hastanın açıklık alanının büyüklüğüne, hastanın ihtiyacına ve donör alanının elverişliliğine göre farklılık gösterir.

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Follicular unit extraction (FUE) ve follicular unit transplantation (FUT) saç ekiminde kullanılan temel 2 yöntemdir. Adı geçen diğer yöntemler bunların ufak değişikler eklendiği varyasyonlarıdır. FUT yöntemi çok nadir uygulanmaktadır. Dünya’da ve ülkemizde en sık uygulanan yöntem FUE’dir. Saç ekiminin gelişmesini ve doğal görünüme sahip saç ekimi uygulamaların yapılmasını FUE yönteminin bulunmasına borçluyuz. Günümüzde farklı yöntemler olarak vurgulansa da tüm yöntemlerde saç köklerinin toplanması FUE tekniği ile yapılmaktadır.

 

Birçok saç ekimi metodu vardır. Bunlardan başlıcaları şunlardır: DHI (CHOI) saç ekimi yöntemi, safir saç ekimi yöntemi, silit saç ekimi yöntemi, sakal-kaş bıyık ekimi yöntemi, ağrısız lokal anestesi ile saç ekimi yöntemi, tıraşsız saç ekimi yöntemi.

 

DHİ (CHOİ) Saç Ekimi

DHİ yöntemi yeni bir yöntem olmanın yanı sıra bu yöntemde greftler micro FUE tekniği ile alındıktan sonra kanal açma işlemi olmaksızın greftler kalem dediğimiz alete koyulup tek seferde ekim yapılacak alana yerleştirilir. Saç ekimi yapılacak olan küçükse DHİ tekniği tercih edilir. Saçlar tıraş edilmeden ekim yapılabilir. Bu nedenle bazı yerlerde tıraşsız saç ekimi ile eş anlamlı olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Özellikle kadınlarda ve saç ekimi yapılacak alanlar küçükse tercih edilmelidir.

 

Safir Saç Ekimi

Bu yöntemde de doku alımı diğer yöntemlerde olduğu gibi micro FUE tekniği ile gerçekleşir. Bu yöntemde kanallar özel olarak kanal açmak için üretilmiş safir başlıklı aletler tarafından yapılmaktadır. Safir uçlar ile dokuyu daha az tahriş ederek kanal açmak mümkündür. Bu nedenle işlem sonrası kabuklanma daha az olmaktadır. Ayrıca diğer yöntemlere göre daha yoğun bir kanal açma imkanı sunmaktadır. İyileşme süresi silit kullanılan ekimlere göre daha kısadır. Saçlar tıraş edilir. Bir seansta maksimum sayıda saç kökü nakledilebilir. Saç ekimi yapılacak alan genişse tercih edilir.

 

Silit Saç Ekimi

Micro FUE tekniği ile greft alımı gerçekleştirilir. Bu yöntemde kanal açma işlemi, silit dediğimiz keskin jilet ağzına benzeyen çelik uçlar ile gerçekleştirilir. Alınan greftler tek tek açılan kanalların içine yerleştirilir. Saçlar tıraş edilir. Bir seansta maksimum sayıda saç kökü nakledilebilir. Saç ekimi yapılacak alan genişse tercih edilir.

 

Sakal-Kaş Bıyık Ekimi

FUE tekniği ile enseden elde edilen saç kökleri saçlı deri dışına da transfer edilebilir. Çeşitli nedenlerle sakallarda seyreklik veya hiç olmaması gibi durumlarda sakal ekimi ile doğal bir görünüme sahip sakallara sahip olmak mümkündür. Sakal ve kaş ekimi, saç ekimine göre daha çok tecrübe isteyen bir işlemdir. Bu nedenle  danışanlar, işlemi yaptıracakları merkezi tercih ederken daha iyi düşünmelidirler. Saç ekiminin aksine yüz bölgesindeki tüm kıllar tek kök (tel) lüdür. Bu nedenle donör alanından greftler alındıktan sonra 2’li 3’lü gibi köklere sahip olan greftlerin tamamı tekli greft haline getirilerek transfer işlemi gerçekleştirilir. Bu tamamen doğallığı yakalayabilmek için gerekli olan bir işlemdir.

 

Ağrısız Lokal Anestezi İle Saç Ekimi

Kullanılan iğnesiz özel anestezi cihazları sayesinde, saç ekiminin ağrısız olarak uygulanması sağlanabilmektedir. Bu cihazlar, anestezi sağlayan maddeleri basınçla püskürterek gözenekler aracılığıyla cilt altına ulaşmasını sağlar. Hızlı ve etkili bir anestezi sağlar. Cilde sadece silikon başlığının dokunduğu bu cihaz sayesinde, anestezi sağlayan maddelerin cilt katmanlarında, enjektör iğnesinden daha geniş bir alana ve hızlı bir şekilde yayılabilmesi ile ağrının ortadan kalkması sağlanmaktadır. Lokal anestezi işlemi yaklaşık 5-10 dk süren bir işlemdir. Lokal anestezi sonrası hasta ağrsız ve acısız şekilde saç ekimi yaptırabilmektedirler.

 

Tıraşsız Saç Ekimi

Bu yöntem ise doku alma işlemi diğer işlemler ile aynı olmasının yanı sıra daha çok komple dökülmesi olmayan, ön ve yan alanlarda açıklığı mevcut olan kişilerde uygulanan yöntemdir. Bu yöntemin tercih edilme sebebi oyuncular, futbolcular, iş adamları gibi günlük hayatı yoğun tempoda devam eden, ekranlara çıkan kişilerin iş tempolarının aksaklığa uğratmadan günlük hayatlarına ertesi gün devam etmelerini sağlamasıdır. Kadınlarda ve açıklığı yani ekim yapılacak alan küçük olan erkek hastalarda tercih edilmelidir.

1