Edit Content

DERİ HASTALIKLARI
Akne Sivilce
Alerjik Deri Hastalıkları
Alopsi Areata(Saç Kıran)
Hiperhidroz
Atopik Dermatit
Behçet Hastalığı
Cilt Lekeleri
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
Deri Enfeksiyonları
Derinin Mantar Hastalıkları
Deri Tümörleri
Egzema
İlaç Döküntüleri
Gül Hastalığı
Kurdeşen(Ürtiker)
Nasır
Pediatrik Dermotoloji
Saç Dökülmesi
Seboreik Dermatit
Sedef Hastalığı
Siğil
Tırnak Batması
Tırnak İltihabı
Uçuk
Uyuz

CERRAHİ
Biyopsi
Ben Alınması
Deri Tümörleri
Elektrokoter
Kriyoterapi

KOZMETİK
Ameliyatsız Yüz Gençleştirme
Scarlet / Altın İğne Tedv.
Botoks Uygulamaları
Kırışıklık Botoksu
Terleme Botoksu
Masseter/Diş SIkma Botoksu
Dolgu Uygulamaları
Kök Hücre Tedavisi

MEDİKAL ESTETİK
Ameliyatsız Yüz Gençleştirme
Scarlet / Altın İğne Tedavisi
Kırışıklık Botoksu
Terleme Botoksu
Masseter Diş Sıkma Botoksu
Dolgu Uygulamaları
Gençlik Aşısı
Kolajen Aşısı
Mezolifting - Yüz Mezoterapisi
Somon DNA Tedavisi
PRP Tedavisi
Kök Hücre Tedavisi
Kimyasal Peeling
Demapen

Saç Mezoterapisi

Uzm. Dr. Mehmet ŞİMŞEK

Saç mezoterapisi, erkek ya da kadın tipi saç dökülmelerinde (androgenetik alopesi), vitamin eksikliği, hormonal problemler ve herhangi bir hastalık nedeniyle ortaya çıkan dökülmelerde ya da çevresel faktörler nedeniyle saç köklerinin canlılığını kaybetmesi durumunda uygulanmaktadır.

Saç mezoterapisi, kıl köklerinin ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve aminoasitlerin küçük dozlarla doğrudan hedef bölgeye enjekte edilmesi ile gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Aslında doğal saç köklerinde yenilenme süreçlerini uyaran bir tedavidir.

Saç mezoterapisi, olumsuz şartlar nedeniyle zayıflayan ve dökülen saç köklerinin yeniden canlanması için yapılmaktadır. Saç mezoterapisi, birçok olumsuz değişikliği tersine çevirmeyi veya durdurmayı sağlamaktadır. 

Saç mezoterapisi kimlere uygulanır?

Saç mezoterapisi, saç dökülmesi şikayeti yaşayan hem erkeklere hem de kadınlara uygulanabilir. Ayrıca kadınların belirgin hormon değişikliği yaşadığı;

 • Hamilelik sonrası
 • Menopoz nedeniyle oluşan saç dökülmeleri için de etkin bir yöntemdir.

Saçların az ya da hiç olmaması estetik açıdan bir sorun haline gelmektedir. Bu sorunun zamanla psikolojik ve sosyal açıdan olumsuz etkileri ortaya çıkmaktadır. Saç mezoterapisi özellikle saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilere önerilir. Aşırı saç dökülmesi genellikle hem erkeklerin hem de kadınlar için önemli bir sorunudur. Ayrıca;

Aşırı stres nedeniyle saç dökülmesi olanlara

Hamilelik sonrası yoğun saç dökülmesiyle karşılaşan kadınlara

Menopoz nedeniyle saçları dökülenlere önerilmektedir.

Saç mezoterapisinin avantajı nedir?

Saç mezoterapisi saç dökülmelerinde sağlıklı saçların çıkmasını sağlayan modern bir yöntemdir. Saçları besleyen vitamin, mineral ve çeşitli ilaçların karışımı saçlı deriye uygulanmaktadır. Bu nedenle sistemik yan etki beklenmemektedir. En büyük avantajı ise yan etki görülme ihtimalinin çok düşük olmasıdır. 

Saç mezoterapisi hangi durumlarda uygulanır?

Saç mezoterapisi, saç kalitesini iyileştirme, saç dökülmesini azaltma gibi faydalar sağlamaktadır. Yeni saçların çıkmasını destekleyen, saç büyümesini uyaran ve saç dökülmesini azaltan maddeler sayesinde saç kaybının önüne geçilmektedir.

 • Vitamin ve mineral eksiklikleri nedeniyle güçsüzleşen ve dökülen saçlar için
 • Gebelik sonrası ortaya çıkan dökülmelerde
 • Metabolik faktörlere bağlı saç dökülmelerinde
 • Erkek tipi (androjenik) dökülmelerde
 • Kadın tipi saç dökülmesinde
 • Genetik kaynaklı saç dökülmelerinde
 • Hormonal hastalıklara bağlı dökülmelerde
 • Stres dökülmelerinde
 • COVID sonrası oluşan saç dökülmelerinde
 • Canlılığını kaybetmiş, incelip ve zayıflamış saçlar varsa
 • Saçlı deride kuruluk ve kepeklenme sorunları için

Saç mezoterapisi nasıl yapılır?

Saç dökülmesi mezoterapisi, büyümeyi uyaran ve saçın dökülmesini önleyen maddelerin kafa derisine yüzeysel olarak enjekte edilmesini içermektedir. Mezoterapide kullanılan ilaçlar, hastaların ihtiyacına göre belirlenmektedir. Saçlı deriye mikro iğnelerle mikro enjeksiyonlar yapılmaktadır. Enjekte edilen maddeler saç köklerini besleyen vitamin, mineral ve amino asitleri içerir. Bu uygulamayla hem saç kökleri beslenmekte hem de köklerin bağlı olduğu doku tamir edilmektedir.

Saç mezoterapisinden sonra süreç nasıl işliyor?

Saç mezoterapisi cilt altındaki protein yapılarının yeniden sentezlenmesini ve yenilenmesini sağlayan bir uygulamadır. Saç mezoterapisinde kullanılan hyalüronik asit ve aminoasitler (glisin, prolin, lizin, lözin, alanin ve valin) cilt altındaki orta dermis tabakasına enjekte edilmektedir. Vücutta yeteri kadar aminoasidin olmaması cildin elastikiyetini kaybetmesine neden olmaktadır. Saç mezoterapisinden sonra kolajen üretimi hızlanarak yenilenme süreci başlamaktadır.

Saç mezoterapisinin zararı var mı?

Dünyada ve ülkemizde şimdiye kadar yapılan uygulamalarda önemli bir yan etkisi görülmemiştir. Ancak uygulama yapılmadan önce saçlı derinin analiz edilmesi gerekir. Bağışıklık sisteminin bir alerjen ile tetiklenmesi sonucu ortaya çıkan cilt alerjisi söz konusuysa bu tür uygulamalar yapılmaz. Ayrıca uygulamada mikro iğneler kullanıldığı için kısa süreli morluk ve kızarıklıklar ortaya çıkabilmektedir.

1